Göz altı morlukları nedir? Neden olur?

Gozalti-morluklari-nedir-nasil-tedavi-edilir
Gözaltı Morlukları

GÖZ ALTI MORLUKLARI VE NEDENLERİ

 
NEDİR?

  Göz altı morlukları  çoğunlukla 25 yaşından sonra ve genelde bayanlar tarafından şikayet konusu olan bir durum olsa da artık "görüntüsüne önem veren" erkeklerin de gündeminde. Sonuçta onların da aynaya baktığında veya toplum içerisine çıktıklarında iyi görünmeye hakları var; öyle değil mi?

   Aslında göz altı morluklarını sadece görüntüyle ilişkilendirmek yanlış olur. Göz altı morlukları vücuttaki başka sorunların da habercisi olabilir. (Hayır, hemen panik yapmayınız; o kadar da büyütecek sorunlar değil, sayfalarımızda buna temas edeceğiz) Göz alt morlukları aslında bir sebep değil, sonuç. Yanlış giden bir şeylerin dışavurumu.

25 yaşından sonra vücudumuzdaki yenilenmenin giderek yavaşlamasıyla birlikte otuzlu yaşlarda daha çok gün yüzüne çıkan hem biyolojik ve hem de estetik kaygıyı beraberinde taşıyan göz altı morluklarının başlıca nedenlerine bir göz atalım:

(Nedenlerinin ayrıntılarına ,semptomik veya kalıcı tedavi yöntemlerine, göz altı morlukları için neler yapılabileceğine, ayrıntılı olarak sayfalarımızda ayrıca yer vereceğiz.)

Göz altı morluklarının nedenlerini üç ana başlıkta toplarsak:1-) Değiştirebileceğimiz faktörler:

👀  İlk sırada malum ve en genel neden, bildiniz: STRES:  (Ayrıntılı bilgi için tıklayınız)
(Göz altı morluklarının, en önemli ve baş sebebi, stres)

👀  Uykusuzluk, uyku bozukluğu: ⇒ (Ayrıntılı bilgi için tıklayınız)
(Göz altı morluklarında, uykusuzluk veya uyku bozukluğu tartışmasız ilk ve önemli sebeplerden. Geç yatıyorsunuz, benim gibi değil mi?)

👀  Sigara ve alkol kullanımı:  (Ayrıntılı bilgi için tıklayınız)
( Bu iki kötü alışkanlık da artık bilimsel olarak da neredeyse yüzde yüz ispatlanmış. Sigara ve alkol kandaki oksijen oranı düşüklüğüne (hipoksemi) neden oluyor. Oksijen oranının düşük olmasıyla da göz altı hücreleri yeterince beslenemiyor. Doğal olarak da o mor halkaları hediye ediyor bize.)

👀  Beslenme düzensizliği veya yetersiz beslenme:
(Göz altı morluğuna neden olan faktörler arasında yetersiz veya dengesiz beslenme de var. En çok da ihmal edilen sabah kahvaltı!)


👀  Fazla tuz kullanımı:
(Fazla tuz kullanımı da sebep olduğu bir çok hastalık gibi gözüzümün altında mor halkaların oluşmasında da  önemli bir faktör)

👀  Göz yorucu eşya ve nesnelere uzun süre bakmak:
(Uzun süre televizyon seyretmek, uzun süre bilgisiyar kullanmak ve ışın yoğunluğu yüksek olan nesnelere (demir kaynağı gibi) çıplak gözle bakmak vs.)


👀  Oksejeni yetersiz kapalı mekanlarda uzun süre kalmak:
 (Yine uzun süre havasız, oksijensiz mekanlarda kalmak kandaki oksijen seviyesini düşürecektir. Evet, göz altı morluklarımızın oluşmaması adına okksijen önemli!)

👀  Aşırı kuru ve nemsiz ortamlarda bulunmak:
 (Hem kuru havada dolaşmak gibi bir fantaziniz yoksa, arada bir eve gelin, nemlendirin göz altlarınızı. Tabi ki nemlendiriclerle!)

👀  Aşırı kuru ve nemsiz ortamlarda bulunmak:
 (Hem kuru havada dolaşmak gibi bir fantaziniz yoksa, arada bir eve gelin, nemlendirin göz altlarınızı. Tabi ki nemlendiriclerle!)

👀  Uzun süre susuz kalmak:
(Günde 1,5-2 lt arası su tüketmemiz gerektiğini biliyorsunuz, değil mi? )

👀   Kadınlardaki regl dönemine bağlı göz altı morarması

2-) Büyük oranda değiştirebileceğimiz faktörler (Çoğu kez bazı hastalıklar):

(Bunlar çoğu kez akut veya kronik hastalıklardır. Tedavi edildiklerinde, göz altı morlukları da büyük oranda ortadan kalkacaktır)

👀  Nezle, gözle ilgili enfeksiyonlar, sinüzit gibi hastalıklar:
(Bu tür hastalıklar da göz altı morluklarının sebepleri arasındadır. )


👀   Karaciğire bağlı hastalıklar.

👀   Böbrek hastalıkları.

👀   Anemi,  yani demir eksikliğine bağlı göz altı morlukları

👀   Panikatak, anksiyete bozukluğu (kaygı düzeyi bozukluğu) ve depresyon.
(Bu tür ruhsal hastalıklar da dolaylı yoldan göz altlarında morluk sebebi olabilir. )

Korkmayın. Bunların bir çoğu tedavi edilebilir hastalıklardır. Eğer, altta yatan neden bu hastalıklarsa gerekli tedaviler sağlandıktan sonra göz altı morlukları da büyük oranda kaybolacaktır.

3-) Kısmen değiştirebileceğimiz faktör:

👀  Genetik faktör:
(Elbette ki genetik kodlarımızı editlenerek sorun çözülmeyecek, genom teknolojisi henüz o kadar gelişmedi ama yukarıdaki faktörlere bağlı etkileri aza indirerek bloke edebiliriz.)


4-) Değiştiremeyeceğimiz faktör:

👀  Yaşlılık:
(Şu an için neredeyse imkansız. Ruhumuz hep geç kalsa da bedenimiz yaşlanıyor; haliyle gözaltlarımız da! )

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder