Göz altı morluklarının nedenleri: Stres

gozalti-morlugu-stres
Gözaltı Morluğu ve Stres

GÖZ ALTI MORLUKLARI VE STRES FAKTÖRÜ


  Göz altı morlukların en önemli sebebi hiç kuşkusuz ki stres ve stres yönetimindeki başarısızlıklar. Aslına bakarsınız, biz insanlığın hayatının her alanını bir sarmaşık gibi kuşatmış bir hastalık stres. Hani moda ve klişe tabirle; 

"Çağımızın hastalığı: stres"

Hep bir yerlere koşuşturuyoruz, yetişmeye çalışıyoruz. Sonu gelmeyen büyük hayallerimiz, hırslarımız, rekabetlerimiz ve hayatla dişe dişe kavgalarımız var. Bir noktadan sonra yetişemiyoruz, yetişemedikçe de hırslarımızın ağırlığı bedenimize çöküyor. Tabi bu çöküş ilk olarak, gözlerimizden, göz altlarımızdan başlıyor. O naif, o güzelim, o ince göz altımızda mor halkalar oluşmaya başlıyor. Ve o yaşam tarzı devam ettikçe, peşine çökmeler ve geri dönüşü zor olan kırışıklıklar!

  Fakat şunu hemen belirtelim dozunda stres hayatımıza, yemeğe dozunda konmuş baharatlar gibi lezzet kadar.  Buna "olumlu stres" diyoruz. Yapacağımız işin farkındalığında ve sorumluluğunda olmak adına bir miktar stres bizim için iyidir.

Elbette ki büsbütün kaygısızlık da en az aşırı stres kadar tehlikelidir.

Stressiz bir hayat pek mümkün de değil açıkçası.

Fakat;

Aşırı strese karşı bir takım önlem almaya çalışmak doğru bir davranış olacak. Burada size, başta o güzelim gözlerinizin altındaki morlukları ortadan kaldıracak ve vücudunuzu pozitif noktada senkronize edecek  bazı önerilerde bulunmak istiyorum: (Bunların çoğu tecrübeyle sabittir)
Aşağıdaki önerilerimize buradaki önerileri de ilave edebilirsiniz:

Sterese bağlı göz altı morluklarının azalması için:

1-) Elinizden geldiği müddetçe aşırı tempolu bir yaşamdan uzak durun. Bunu kesinlikle yapmaya çalışın. "Ama nasıl, işlerim başımdan aşkın?" diyebilirsiniz ama bu mazeret değil. Bir çok iş yükünü vücudumuza kendimizin yüklediğini bilmelisiniz. Çok kazanmak ve kariyer tutkularımız, örneğin.

2-) Birinciye maddeye bağlı olarak, hırslarımızı dizginlemeyi bilmeliyiz. Aşırı hırs aklı devreden çıkarır, yıpratıcı rekabet sahasına atar insanı. Dünyayı büyük ihtimal siz kurtaramayacaksınız. En azından böylesine zayıf bir ihtimal için o kadar hırsa gerek yok.

3-) Her şeye karşı da optimist /iyimser (bknz) olmayın ama dünyanın da hiç bir zaman cennetten bir köşe olmayacağını kabul edin.

4-) Sizi sürekli ajite eden insanlardan ve bunaltıcı müziklerden uzak durun. Örneğin arabesk yerine klasik bir müzik veya enstrumantel solo parçalar iyi gelebilir.

5-) Bünyenizin ileride yaşanabilecek sıkıntılar için bir köşeye ayırdığı "sabır"ı hemencecik, olur olmaz  küçük işlerde tüketmeyin.

6-) Ailenize, eşlerinize, çocuklarınıza ve arkadaşlarınıza vakit ayırın.

7-) Eve geldiğinizde iş hayatınızı eve taşımamaya gayret edin.

8-) Eşinizle sıkıntılarınızı ve sorunlarınızı konuşun. Bu aynı zamanda karşılık saygınlık ve değer alışverişini sağlar.

9-) Uyumadan önce ılık suyla duş alın ve nemlendiricinizi de sürmeyi ihmal etmeyin. Göz altlarınız için, hafif nemlendirici kremler tercih edilebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder