Göz altı morluklarının nedenleri: Düzensiz ve yetersiz beslenme


Gözalti-morluklari-icin-neler-yemeli

 Düzensiz veya yetersiz beslenme de göz altı morluklarının en önemli sebeplerinden biri. Özellikle başta "C" vitamini olmak üzere A ve E vitamini içeren gıdaların eksikliği hem cildin genelinde hem de göz çevresinde hızlı yaşlanmalara, morluklara ve çökmelere sebep olmaktadır.

Peki göz altı morluklarının oluşmaması için nasıl yemeliyiz, nelerden kaçınmalıyız?


Öncelikle, kola, meşrubat türü içeceklerin bir çoğundan kaçınmalıyız. Trigliserid (bitkisel ve hayvansal yağlar) oranı yüksek gıdalardan uzak durmalıyız. Tuz tüketimini elimizden geldiğince azaltıp şekerli gıdaları da hayatımızdan uzaklaştırmalıyız.

Bununla birlikte göz altı morluklarını önlemede ve tedavisinde  aşağıdaki gıdaları tüketmekte çok fayda var:

- Omega 3 besinleri:

Gözaltlarınızın kurumaması ve nemini koruması için önemli bir yağ asiti. Omega 3 besinleri arasında evvela balıklar var. Somon balığı, hamsi ve uskumru. Ayrıca, brokoli, fasulye, lahane ve nohutta da Omega 3 besinini bulabilirsiniz.

- Selenyum:

Cildimizi güneşin zararlı ışınlarından koruyan selenyum göz altlarımızın da dış etkenlere bağlı tahribatını azaltarak göz altı morluğunun önlenmesinde faydalı bir besin. Ayrıca cildimizin esnekliği için de tüketilmesi gerekiyor.

Şu besinlerde bulabilirsiniz: Ton balığı, ceviz, sarımsak ve tahıllı ekmek.

A vitamini cildin onarımı için önemli bir besin. Bu yüzden A vitaminiyle birlikte onarıcı bir etkisi olan C ve E vitaminleriniyle takviye edebilirsiniz.

A vitaminleri:

Havuç, lahana, kaysı, ıspanak

C vitamini:

Çilek, portakal, maydonoz, lahana, brokoli, kivi , karnabahar

E vitamini:

Badem, ay çekirdeği, fıstık

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder