Gözaltı morluklarının nedenleri: Sigara içmekSigara gözaltı morluğunun en önemli nedenlerinden:


Sigaranın göz altı morluğu üzerindeki etkisine geçmeden önce diyelim ki, artık neredeyse, sigaranın cildi erkenden yaşlandırdığı tartışmasız bir gerçek. O canlı, güzelim cildi kül rengine çevirdiği, içerken gösterilen mekanik hareketlerden dolayı, kısılan göz kenarlarındaki kaz ayaklarından ve ağız kenarlarında oluşan çizgilere, ciltteki kuruluklardan lekelere kadar, kadar neler ve neleriyle cildin en büyük düşmanlarından biri sigara.
Hatta bu o kadar kesinlemiş ki artık literatüre:

"Sigara yüzü" olarak geçmeye başlamıştır.

 ➥  Sigara göz çevresini kurutarak gözaltı morluklarına neden oluyor:

Sigaranın halihazırda cildi incelten bir yönü var. Ve cilt altındaki su tutulumunu önlüyor. Bu evrelerden sonra cilt hızlı bir yaşlanmanın içerisine giriyor.

Düşünün bir de, zaten ince ve naif olan göz çevresinin üzerindeki yıkıcı etkisini.

➥  Gözaltı oksijensiz kalırsa:


Sigara kan dolışımı bozukluklarına neden oluyor. Dolayısıyla da göz çevresine yeterli oksijen gitmiyor ve gözaltında morluklar olarak baş gösteriyor.

Eğer sigara bırakılmayıp devam edilirse gözaltı morluğunun arkasına gelen üzücü ve geri dönüşü zorlaştırıcı durum; gözaltı torbaları. Kim ister gözlerinin altında sarkmış iki tane koca koca şişliği, öyle değil mi dostlar?

İşte!

O ışıl, ışıl bakan, canlı ve çekici gözlerimizin ferini kaybetmemek ve bunu da morluklarla ve şişliklerle taçlandırmak istemiyorsak:

Sigarayı bırakıyoruz!

Sigarayı bıraktıktan sonra, inanın somut olarak görmeye başlayacaksınız, göz altı morluklarının nasıl gerilediğini.

Haydi!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder