Göz altı morluklarının nedenleri: Uykusuzluk ve uyku bozukluğu

 
Gozalti-morluk-nedenleri-uyku
Gözaltı Morlukları ve Uyku sorunu

GÖZALTI MORLUĞU VE UYKUSUZLUKGöz altı morlukları, hemen hemen hepimizin başına gelebilen, uzun veya kısa vadeli sorunlardan biri. Göz altı morluğunu direk "sağlık sorunu" olarak tanımlamak doğru bir yaklaşım olmaz; göz altındaki morluklar veya mor halkalar bir sebep olmaktan daha çok bir sonuç. 


Bunların başında, öne çıkan sebeplerden biri de hiç kuşkusuz: 

Uykusuzluk

Özellikle modern hayatın bir getirisi olan uykusuzluk sorunu sadece, göz altı morluklarımızı ortaya çıkaran bir estetik sorun olmaktan öte kendisi neredeyse başlı başına bir sağlık sorunu.

Günümüz modern insanının en büyük sorunlarından biri de uykusuzluk. 

Kaçınılmaz bir sonuç olarak da en çok ve hızlı bir şekilde yapısal olarak çok hassas ve ince bir tabakaya sahip olan göz çevremiz etkileniyor.

Uykusuzluğa bağlı olarak negatif süreç vücudun kendini  onarımının ve hücre yenilenmesinin yavaşlamasıyla ortaya çıkıyor.

Göz altı morluklarını asgari seviyeye indirmek için bugünden geci yok, uyku düzenimizi gözden geçirmeliyiz, gerekirse sıkı ve disiplinli bir planın içerisine girmeliyiz.

Uyku bozukluğunun, uyuyamamanın veya kaliteli bir uyku çekememenin en büyük sebepleri, kaygı düzeyi bozukluğu, günlük sıkıntılar ve travmalar.  Altta yatan sebepler ortadan kaldırıldığında, olağan düzene dönülecektir ve büyük oranda da buna bağlı göz altı morlukları da düzelmeye başlayacaktır.

Ancak;

Altta yatan sebeplerin ortadan kaldırılması sürecinde aşağıdaki önerileri uygularsanız, bu süreci daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde atlatabilirsiniz:

Öneriler:

Eğer uykuya geçişte zorluk yaşıyorsanız; tıbbi ilaçlara başvurmadan-ki en son çare olmalı; 

1-)  Yatmadan önce bir şeyler okumaya çalışmalı. Pozitif düşünceye sevkeden, dinlendiri ve dinginleştirci hikaye, roman veya gezi kitapları olabilir. (Şahsen denenmiş etkili bir yöntemdir. Çok değil, yarım saate dalıp gidersiniz; bırakın kitabınız elinizden düşsün:))

göz altı morluğu


2-) Ayranın kas gevşetici etkisinden dolayı uyku bozukluğuna iyi geldiği malum. Bunun yanında en çok ve ısrarla tavsiye edeceğim: limonlu ıhlamur.

3-) Spor/egzersiz yapmalıyız. İster bir işte çalışalım, ister boşta olalım. Uykudan önce yapılan egzersizler, hem uykuya olan meyli artırır hem de negatif düşüncelerden arındır.

4-) Uyuyacağınız ortamın oda sıcaklığında (21 derece) olmasına dikkat edin. Odanızı rahatsız edici ışıklardan ve kokulardan arındırın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder